Kiedy domowe i kosmetyczne metody leczenia trądziku zawodzą, warto wypróbować terapię laserową. Ta nieinwazyjna i bezpieczna dla zdrowia metoda, w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Skutecznie pomaga rozwiązać problemy zaskórników, zaczynając od źródła problemu. Promienie docierają do głębszych partii skóry – tam, gdzie występują gruczoły łojowe odpowiedzialne za wydzielanie sebum.
Około 5% dorosłej populacji ma objawy żylaków odbytu. Najczęściej dotyczy to grupy wiekowej między 45−65. rokiem życia, bez względu na płeć. Częstość występowania objawów i dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem - po 50. roku życia może dotyczyć nawet 40%-60% z nas. Hemoroidy to przypadłość powszechna, ale nadal jedna z tych najbardziej wstydliwych. Jak zapobiegać ich powstaniu i jak rozpoznać ich objawy?
Wizyta u ginekologa wiąże się często ze stresem wywołanym przez uczucie zakłopotania oraz wstydu, które dotykają zarówno młodych dziewcząt, jak i dorosłych kobiet. Emocje te mogą sprawić, że będziemy przekładać badania na później, zaniedbując tym samym profilaktykę, która jest niezwykle istotna w kontekście oceny naszego zdrowia, a także odpowiednio wczesnego wykrywania chorób i podejmowania ich leczenia. W naszym wpisie podpowiemy, jak przygotować się do wizyty u ginekologa oraz na co warto zwrócić uwagę, żeby spotkanie mogło rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie stanu naszego ciała. Przy okazji pokażemy, że taka wizyta to nic strasznego, a uzyskana wiedza pomoże w oswojeniu się z panującymi w gabinecie regułami.
Badanie dopplerowskie (ultrasonografia dopplerowska, USG dopplerowskie, USG Dopplera) to nieinwazyjne badanie wykonywane za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Wykorzystuje ono efekt Dopplera, który przejawia się w zjawisku zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się w krwiobiegu krwinek. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena stanu naczyń krwionośnych, jak również wykrywanie niedrożności wywołanych m.in. zmianami miażdżycowym, zatorami żylnymi lub tętniakami. Należy mieć bowiem na uwadze, że zwężenie światła żył bądź tętnic stwarza poważne zagrożenie dla życia pacjenta, mogąc doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Z tego też powodu niezwykle istotne jest, aby wykrywać nieprawidłowości w przepływie krwi w jak najwcześniejszym stadium, a następnie podjąć odpowiednie środki zaradcze w postaci leczenia.
Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów niepełnosprawności na całym świecie. Problem bólu krzyża może dotyczyć rocznie od 15 do 20% populacji dorosłych ludzi, a według szacunków neurologów z Florydy nawet 80% z nich będzie miało w ciągu życia przynajmniej jeden incydent związany z bólem kręgosłupa. Ból pleców to jednak nie tylko samodzielna dolegliwość, ale również objaw towarzyszący wielu chorobom. Zespół bólowy mogą wywoływać m.in. nieprawidłowości struktur kostnych, stawów międzykręgowych, więzadeł, powięzi, mięśni czy krążków międzykręgowych, które następnie wpływają negatywnie na rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Jak zatem walczyć z bólem pleców?