Jakie są wskazania medyczne do zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej?
Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są coraz chętniej wykorzystywane podczas rehabilitacji. Jest to prawdopodobnie związane z ich skutecznością. Pozwalają na leczenie stanów zapalnych zarówno tkanek miękkich, jak i kości. Ponadto przynoszą ulgę w dyskomforcie odczuwanym w okolicy przyczepów mięśniowych oraz więzadeł. Kiedy zdecydować się na terapię falą uderzeniową?
Jakie są wskazania do rehabilitacji falą uderzeniową?
Opisywane zabiegi polegają na oddziaływaniu falą uderzeniową na miejsce dotknięte schorzeniem. Wspomniana fala zostaje wytworzona pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na dotarcie do bolącego czy objętego stanem zapalnym miejsca. Rehabilitacja falą uderzeniową jest przede wszystkim zalecana osobom:
- cierpiącym na ostre zapalenie ścięgna Achillesa nazywane również achillodynią,
- dotkniętych chorobą określaną mianem ostrogi piętowej,
- odczuwającym ból przyczepów więzadłowych, np. ciepiących z powodu takich dolegliwości jak łokieć tenisisty lub łokieć golfisty,
- mającym zapalenie powięzi podeszwowej,
- borykającym się z częstym przeskakiwaniem kolana,
- odczuwającym ból przyczepów, a także znaczny dyskomfort podczas obciążania kolan,
- dotkniętych schorzeniem określanym mianem haluksów,
- cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Wymienione wyżej wskazania to tylko jedne z najpopularniejszych dolegliwości, które można wyleczyć lub załagodzić z pomocą terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej. O wykorzystaniu tego rodzaju metody zawsze decyduje specjalista.
Co warto wiedzieć o zabiegach z wykorzystaniem fali uderzeniowej?
Terapia z wykorzystanie fali uderzeniowej nie trwa długo. Zazwyczaj wystarczy wykonać od 3 do 5 zabiegów, aby zauważyć efekty. Tego rodzaju rehabilitację ocenia się jako skuteczną, a przy tym, niemal wolną od skutków ubocznych. Co więcej, ta nieinwazyjna terapia zalecana przy licznych schorzeniach nie wymaga znieczulenia.