Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) spotyka przede wszystkim kobiety po trzydziestym roku życia – wspomniana przypadłość dotyka obu płci, ale zdecydowanie częściej skarżą się na nią panie. WNP diagnozuje się zarówno u młodych matek, jak i u kobiet przechodzących menopauzę.
Odpowiedzialne za nie czynniki nie są jednorodne. Wymienia się wśród nich między innymi uwarunkowania genetyczne, przebyte choroby, otyłość. Dolegliwość ta spowodowana jest zaburzeniami funkcji mięśni dna miednicy. Ujawnia się w momentach wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej na skutek kaszlu bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych, który prowadzi do niekontrolowanego wyciekania moczu (kończącego się wraz z ustaniem odpowiedzialnego za nie czynnika).
WNM postrzega się jako chorobę wstydliwą oraz utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Borykające się z nią osoby odczuwają dyskomfort, często ograniczają swoją aktywność zawodową, rzadziej wychodzą z domu. Leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu podejmują się między innymi kliniki medycyny estetycznej dysponujące nowoczesnym sprzętem. W naszym ośrodku stosujemy innowacyjną metodę laserową.
Nieoperacyjne sposoby leczenia WNM
Przypadłość tę zwalcza się za pomocą różnego rodzaju metod. Ich dobór uzależniony jest od stopnia rozwoju schorzenia oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta (przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki uznaje się za niezbędne). Wśród sposobów nieoperacyjnych wymienia się:
- fizjoterapię (najbardziej popularne są ćwiczenia mięśni dna miednicy),
- zmianę trybu życia, w tym nawyków żywieniowych,
- leczenie farmakologiczne,
- elektrostymulację przeprowadzaną przy użyciu prądu impulsywnego,
- stymulację magnetyczną, której celem jest pobudzenie mięśni dna miednicy,
- biofeedback (chory ponownie uczy się świadomie kurczyć i rozkurczać mięśnie),
- umieszczenie pessara, czyli silikonowego krążka, w pochwie,
- leczenie przy zastosowaniu lasera stanowiące innowacyjną metodę poprawiającą elastyczność mięśni miednicy i pochwy.
W niektórych przypadkach konieczna okazuje się interwencja chirurga. Do metod inwazyjnych zalicza się również wstrzykiwanie substancji mających właściwości uszczelniające.