Badanie przełyku, jelita cienkiego - nieinwazyjne
+48 55 272 72 05+48 55 272 72 05
menu_tel

naglowek_iconBadanie przełyku, jelita cienkiego - nieinwazyjne - NOWOŚĆ!

Mając na uwadze wygodę i komfort pacjenta badanie może być wykonane u Państwa w domu po wcześniejszym ustaleniu terminu. System kapsułki endoskopowej zostanie zainstalowany i pozostawiony w domu pacjenta na czas badania. Po ok. 12 godzinach uzyskane obrazy zostaną zgrane w formie elektronicznej i zabrane do interpretacji.

 

Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępna będzie wersje do badania jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat.

 

W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność. Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu zmian patologicznych zlokalizowanych w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę.

 

Badania kliniczne wskazują, że proponowana Państwu metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Już w tej chwili jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego. Badanie nie zastępuje więc ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Metoda nie pozwala także obecnie na pobieranie biopsji oraz na zastosowanie żadnej terapii endoskopowej. Pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.

 

Kapsułka MiroCam renomowanej firmy IntroMedic stosowana w Przychodni Winmed jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej (24×11 mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową, soczewkę, lampę błyskową LED, nadajnik, antenę i baterię. Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten przyklejanych do skóry pacjenta oraz komputer ze specjalnym programem. MiroCam służącym do analizowania zdjęć przesłanych z kapsułki. Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (3 zdjęcia na sekundę, w czasie 11 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem naturalnego przewodnictwa ciała człowieka, przez zestaw 9 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej.

 

Badanie trwa 11 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej a oprogramowanie MiroCam przetwarza je na obrazy które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.

 

Przygotowanie pacjenta do badania:

Do badania żoładek, jelito cienkie i grube powinno być oczyszczone.W tym celu należy:

  • 3 dni przed badaniem pozostawać na diecie półpłynnej,
  • w dniu poprzedzajacym badanie zastosować środek do czyszczenia jelita Fortrans lub X-preparatem zgodnie z instrukcją (patrz przygotowanie do kolonoskopii).

 

Przygotowanie pacjęta, a potem podanie kapsułki - przeczytaj więcej

WINMED PLUS

UL. KOTARBIŃSKIEGO 10

82-200 MALBORK

TEL: 55 272 72 05

FAX: 55 272 72 70

 

 

REHABILITACJA NOWY STAW

55 272 00 19

 

middle_right_wiecejdyzury-aptekopieka

Laserowe leczenie chrapania - jest to szybka i bezinwazyjna metoda podnosząca jakość snu pacjenta. Zabieg NightLase, dzięki zastosowaniu promieniowania lasera o delikatnym, powierzchownym działaniu, zmniejsza występowanie bezdechów oraz amplitudę chrapania. 

middle_down_wiecej

naglowek_icon_galeriaNasza galeria

middle_galeria_hr middle_galeria_wiecej